Mniej stresu.

20 Aug 2019 no comments Med Food Categories blog

⚠️Czy wiesz, że to jak oddychasz, silnie wpływa na Twoje samopoczucie?

Gdy doświadczamy stresu, nasz oddech staje się przyspieszony i płytki – wówczas oddychamy na poziomie klatki piersiowej. Stymuluje to współczulny układ nerwowy, który zostaje uaktywniony, gdy doświadczamy niepokoju

Aby wywołać reakcję do tego przeciwną, należy oddychać na poziomie przepony – ma to na celu zrelaksowanie organizmu (wyhamowanie reakcji “walcz lub uciekaj”).

➡️Do niektórych korzyści z oddychania przeponą należą:

🔹zwiększenie dopływu tlenu do mózgu i mięśni,
🔹pobudzenie przywspółczulnego układu nerwowego odpowiedzialnego za spokój i ukojenie,
🔹możliwość odwrócenia uwagi od myśli lękowych.

Oddychanie przeponowe jest umiejętnością, której można się nauczyć (nie każdy potrafi to zrobić bez odpowiedniego instruktażu).

➡️Jak oddychać przeponowo?

W ramach treningu połóż się i umieść książkę na swojej klatce piersiowej. Następnie oddychaj w sposób, w który zazwyczaj oddychasz. Jeśli książka podnosi się i opada, to znaczy, że oddychasz na poziomie klatki piersiowej. Połóż teraz książkę na brzuchu.

Wyobraź sobie, że każdy Twój wdech wysyła powietrze bezpośrednio do brzucha lub przepony i omija klatkę piersiową. Poczuj, jak Twój brzuch się rozszerza (przy wdechu nosem). Wypuść całe powietrze ustami przed zrobieniem kolejnego wdechu.

Ćwicz oddychanie przeponowe przez 5 minut dziennie. W chwilach stresu i niepokoju, a nawet ataku paniki śmiało zastosuj tę skuteczną metodę, ciesząc się obniżeniem napięcia w Twoim organizmie.